Laserowa operacja żylaków EVLT
Laserowe operacje żylaków (EVLT – ang. Endo Venous Laser Treatment) zastępują klasyczny zabieg chirurgiczny (stripping). Metody laserowe w leczeniu żylaków kończyn dolnych zostały zastosowane po raz pierwszy w USA w 200 2r. Od tego czasu obserwuje się systematyczny wzrost popularności tej metody ze względu na wysoką skuteczność i minimalne ryzyko powikłań. Zalety te powodują, że metody laserowe wykonywane są coraz częściej i skutecznie wypierają operacje klasyczne w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Przewiduje się, że za kilka lat staną się one podstawowym sposobem leczenia niewydolności dużych żył powierzchownych.
Zalety metody
Nie wymaga hospitalizacji (wyjście do domu w dniu zabiegu )
Znieczulenie miejscowe
Małe ryzyko powikłań
Doskonały efekt kosmetyczny
Szybka rekonwalescencja (zabieg ambulatoryjny) - nie wymaga od pacjenta rezygnacji z normalnego trybu życia
Mniejszy ból pooperacyjny
Wysoka skuteczność zabiegu
Do leczenia kwalifikowani są pacjenci ze stwierdzoną niewydolnością żyły odpiszczelowej i/lubodstrzałkowej wykazaną w badaniu USG doppler. Istota tej metody polega na wprowadzeniu do światła niewydolnej żyły cewnika,którego końcówka emituje światło lasera. Wyzwolona w ułamku sekundy energia powoduje szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły. Nie jest konieczne usuwanie tej żyły, jak to się dzieje w metodach tradycyjnych. Sam zabieg trwa około godziny i jest bezbolesny. W naszym ośrodku stosujemy laser endoluminalny o długości fali świetlnej 1470 nm z włóknem biradialnym. Pacjent jest uruchomiony bezpośrednio po zabiegu -nie ma potrzeby leżenia czy hospitalizacji.
Przebieg zabiegu
Zabieg przeprowadza wykwalifikowany chirurg - flebolog, w warunkach sali operacyjnej lub zabiegowej, w znieczuleniu miejscowym . Pod kontrolą aparatu USG lekarz mapuje układ żylny. Na skórze zaznaczane są punkty przebiegu głównych pni żylnych oraz ich odgałęzień, a także miejsca wprowadzenia włókna laserowego. Miejscowo znieczula się skórę i tkankę podskórną. Następnie wprowadza się do żyły włókno laserowe, uruchamia się laser i powoli wycofuje włókno powodując zamknięcie niewydolnego naczynia.Po zabiegu na kończynę zakładany jest opatrunek uciskowy (zwykle w postaci specjalnej pończochy o stopniowanym ucisku)
Badania laboratoryjne wymagane przed zabiegiem EVLT / RF
- morfologia krwi
- elektrolity (Na+, K+)
- układ krzepnięcia (APTT, PT, INR, fibrynogen)
Zalecenia przed operacją
- odstawienie leków hormonalnych (dotyczy szczególnie leków antykoncepcyjnych)minimum 3 tyg. przed operacją
- wygolenie włosów ze skóry na obszarze, gdzie zaplanowano zabieg (najlepiej w dniu zabiegu) lub depilacja chemiczna przy użyciu maści lub kremów depilujących