Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem, nie pokazuj tego więcej
+48 85 74 22 488
+48 668 630 330

Skleroterapia żylaków

Skleroterapia


jest nieoperacyjną metoda leczenia żylaków, pajączków i poszerzeń żylnych powszechnie stosowaną i uznawaną na świecie.


Przebieg zabiegu


Żyły są nastrzykiwane środkiem obliterującym, co prowadzi to do zwłóknienia i trwałego zarośnięcia żyły. Zabieg składa się z kilku lub kilkunastu wstrzyknięć leku do zmienionych naczyń żylnych i jest praktycznie bezbolesny. Trwa około ½ godziny. Po zabiegu zakładany jest opatrunek uciskowy. Czas gojenia zależy od średnicy żyły,stopnia zaawansowania żylaków oraz indywidualnych właściwości organizmu i wynosi: w przypadku pajączków- około 4 tygodnie, w przypadku żył o dużym przekroju- od około 4 do 6 miesięcy. Po zabiegu mogą wystąpić przebarwienia skóry nad naczyniem.Przebarwienia te ustępują do 6 m-cy po zabiegu. Po tym czasie leczone zmiany przestają być widoczne. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga często kilku zabiegów. Kolejne nastrzyknięcia na tej samej kończynie mogą być wykonane najwcześniej po 7-14 dniach. Zabiegi nie muszą być łączone w serie. Mogą być wykonywane w dowolnych odstępach czasu, nawet rocznych i dłuższych. W tym czasie wskazane jest używanie codziennie wyrobów uciskowych utrzymujących prawidłowy przepływ żylny i zapobiegających powstawaniu nowych zmian.


Zasady postępowania po zabiegu:

  1. Po zabiegu należy spacerować co najmniej 30 min. Nie wolno w tym czasie siedzieć lub stać.

  1. Opatrunek uciskowy nie może być zdejmowany na noc, ani do kąpieli przez 3-8 dni – zależnie od zaleceń lekarza.

  1. W przypadku drętwienia, mrowienia lub pobolewań nogi wskazany jest krótki, 2-3 minutowy spacer.

  1. Niewielki obrzęk kostki i stopy jest zjawiskiem normalnym i można go zmniejszyć przez wysokie ułożenie nogi lub uciśnięcie stopy i kostki dodatkowym bandażem. Poluzowanie opatrunku przed wyznaczonym przez lekarza terminem jest niewskazane i może zmniejszyć skuteczność leczenia. Obrzęk ustępuje w kilka godzin po zdjęciu opatrunku.

  1. W przypadku wystąpienia bardzo silnego obrzęku, zaczerwienienia kończyny, silnego bólu i wzrostu temperatury w czasie noszenia opatrunku lub w kilka dni po jego zdjęciu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

  1. Po zabiegu pacjent powinien spacerować codziennie około godziny i utrzymywać czynny tryb życia. Założony opatrunek nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności i pracy. Należy unikać dłuższego stania lub siedzenia. W pierwszych 2 dniach po zabiegu, w przypadku pojawienia się bolesności, poleca się łagodnie działający środek przeciwbólowy (np. Paracetamol, APAP, Ibuprom).

  1. Po zdjęciu opatrunku można zaobserwować niewielkie siniaki, a leczony żylak jest widoczny jako zielonkawo-siny powrózek, twardy i trochę bolesny. Wchłania się on w ciągu 1-6 miesięcy.